Vaše reklama

Botswana: Delta Okavanga je ohrožena pytláky

17.02.2012 - 19:47   |   Redakce: Tourism Review

Autor: © Tourism Review

Mokřady v deltě Okavanga jsou nepochybně nejkrásnější v Africe. Poslední vývoj ale přinesl znepokojivé zprávy. Počty zvěře klesají a je jasné, že delta zoufale potřebuje pomoc.
Delta Okavanga je největší vnitrozemní delta na světě a pro mnohé Afričany je přímo darem z nebes. Nachází se v Botswaně, v poušti Kalahari, a je domovem mnoha živočišných druhů. V jedné části delty je dnes dokonce rezervace, Moremi Game Reserve.
Celá desetiletí sem směřovali biologové a dobrodruzi jen kvůli unikátním druhům zvířat. Poslední léta ale nebyla příznivá a počet kusů klesá o tisíce.
Je smutnou pravdou, že podle posledního leteckého průzkumu provedeného v severní Botswaně klesl počet některých druhů savců v deltě až o 60 %. Nejhůře jsou na tom pakoňové. V současnosti se jejich populace odhaduje na 1 995 kusů oproti 23 538 v roce 1999. To jsou přímo děsivá čísla.
Podle průzkumu poklesla populace žiraf o 8 %, kudu o 11 %, vodušek o 7 % a buvolců o 13 %. Záhadou zůstává populační stav slonů. Zatímco ostatní druhy savců procházejí těžkými časy, sloní populace přímo vzkvétá.
Někteří odborníci výsledky průzkumu zpochybňují, napadají její legitimitu a domnívají se, že za znepokojivými zprávami může stát snaha přilákat mezinárodní pozornost. Ochránci přírodyjsou ale skutečně znepokojeni.
Jak se zdá, pytláctví je znovu na programu a v kombinaci s nepříznivými okolnostmi jako jsou ploty, požáry a sucho, jsou zvířata opravdu vážně ohrožena.

Autor: © Tourism Review

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.84

Anketní otázka