Vaše reklama

Bez mámy ve Východní Africe - Česko-slovenská mise neziskovek

09.10.2010 - 15:31   |   Redakce: -red-kaj-

Autor: © International Humanity

Humanitární mise česko-slovenské expedice neziskových organizací International Humanity a Bez mámy se do východní Afriky vypravila letos v srpnu. V průběhu necelých tří týdnů poskytli dobrovolníci bezplatnou zdravotní péči asi tisícovce pacientům a léky v hodnotě přibližně pět miliónů tanzánských šilinků (TZS), zdravotnický materiál a laboratorní testy za více než jeden milión TZS.
 
 
„K nejčastějším diagnózám patřila malárie, zápal plic, střevní parazitární infekce a další infekční nemoci, ale relativně často se vyskytovaly i hypertenze a epilepsie,“ popisuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., účastník mise a předseda neziskové organizace International Humanity.
Cesta na místa humanitárních projektů v jižní Tanzánii a severní Zambii zabrala tři dny letadlem, autobusem a nakonec i terénním automobilem. „První část mise jsme absolvovali v osadě Mahango, dále jsme poskytli pomoc nemocnici v Igogwe i v Mbeyi, i zdravotními centru Mbambwe v severní Zambii. V závěru mise jsme léčili pacienty v Hasambě a v Mshewe,“ vypočítává doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. Vedle zdravotního ošetření a poskytnutí léčiv nemocným pomohli dobrovolníci česko-slovenské expedice i dalším potřebným. Chudé rodiny s dětmi trpícími podvýživou, nemocemi a sirotci dostali finanční pomoc na základní existenci, dále pak kojenecké jídlo, vitamíny, hračky a pro novorozence z rodin žijících ve vysokohorských oblastech i teplé oblečení. Další členové výpravy pracovali na finalizaci projektů výstavby sirotčince a další péče o sirotky
Ve městě Mbeya zůstal jeden z dobrovolníků, jehož úkolem je instalace solárních panelů poskytujících vzácný elektrický proud a světlo. Další projekty International Humanity pro jižní Tanzánii budou pokračovat v těchto oblastech: zajištění kojenecké výživy a multivitamínů pro podvýživené děti a poskytování léků pro nejchudší pacienty v Igogwe, Mshewe, Hasamba, Mbeya, Mahango, dále vytvoření podmínek pro dobrovolníky z Evropy pro práci se sirotky, výuku dětí předškolního i mladšího školního věku, lékaře a sestry a další dobrovolníky, kteří budou pomáhat při výstavbě sirotčince v Mahango a studny s dostatečnou kapacitou v suchých oblastech s cílem zlepšit možnosti pěstování plodin. „Dalším cílem projektů IH je zařízení laboratoře pro základní diagnostiku nemocí v rámci dispenzáře v Mahango, zabezpečení potřeb místní komunity s cílem zajištění její udržitelné soběstačnosti a nezávislosti od další pomoci,“ uzavírá v doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD.

Autor: © International Humanity

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka