Vaše reklama

BAMBUS = BAVLNA PRO 21. STOLETÍ

08.02.2010 - 22:51   |   Redakce:
Nejen odborníci a známí návrháři z oblasti oděvního průmyslu považují bambusovou textilii za jeden z nejslibnějších materiálů budoucnosti.

Antibakteriální vlastnosti
Přírozenou součástí bambusového vlákna je“bamboo-kun“ – pomáhá odolávat různým druhům bakterií. Během procesu zpracování tato látka zůstává součástí bambusového vlákna, které tak má stejné antibakteriální a antimykotické účinky jako kterýkoliv bambus ve volné přírodě. Výsledkem je, že bambusová vlákna zabraňují nejen množení bakterií, jež jsou původem vzniku nepříjemného pachu potu, ale jsou také rezistentní vůči houbám, kvasinkám a plísním. Tímto je zajištěna delší životnost textilního materiálu a také jeho stálobarevnost.
V rámci laboratorních testů, provedených JTIA (Japan Textile Inspection Association), bylo zjištěno, že po vložení kultur bakterií Staphyloccus aureus na bambusovou tkaninu jich během 24 hodin 99,8 % umírá. Studie dále dokázala, že si tkanina udržuje své antibakteriální vlastnosti i po 50 vypráních.
Nejen díky výše zmíněným vlastnostem je proto oblečení vyrobené z bambusových vláken doporučováno lidem s citlivou pokožkou a různými formami kožních alergií a jiných problémů.

Další testy s bambusovými vlákny provedlo testovací centrum CTITC
Testovaná látka
Výskyt bakterií
Po 24h
Výsledek
Bambusové vlákno
8,6 x 10 000 (= 86 000)
0,2 x 100 ( = 20)
99,8 % eliminace
Bavlněné vlákno
2 x 100 000 (= 200 000)
1,1 x 100 000 000 (= 110 000 000)
550 % nárůst
Ochrana před UV zářením
Bambusová vlákna dokáží přirozeně ochránit pokožku před UV zářením. Kvalitní 100 % bambusové produkty jako například Bamboo Tech dokáží zachytit přibližně 90 % škodlivých UV paprsků.
Termoregulace a prodyšnost
Termoregulační vlastnosti a prodyšnost jsou již několik let standardní součástí požadavků na funkční sportovní oblečení. Tyto vlastnosti byly až do nedávné doby zajišťovány výhradně umělými vlákny. Bambusová vlákna materiálu mají velice podobnou strukturu, jejich nespornou výhodou však je, že mají přírodní původ a jsou tedy pro tělo přirozenější!
Stejně jako u umělých vláken se i na vláknech bambusových vyskytují mikroskopické spáry a otvory, které zajišťují snadnou cirkulaci vzduchu. Tím je zajištěn odvod tepla od povrchu těla a jeho chlazení vzduchem z vnějšku. V letních měsících může být tímto způsobem dosaženo snížení tělesné teploty až o tři stupně (ve srovnání s bavlněnými látkami), v zimním období pak materiál dokáže teplo zadržovat a příjemně zahřát. Tyto vlastnosti jsou vítané nejen u oblečení, ale také u ložního prádla a povlečení.
Absorbční vlastnosti
Struktura bambusových vláken zajišťuje nejen výborné proudění vzduchu, ale také vynikající odvádění vlhkosti, které je ve srovnání s bavlněným oblečením až 4x účinnější. Navíc se díky rychlému prosychání textilie nelepí na tělo, čímž je zajištěna ještě lepší vzdušnost a zvýšený komfort nošení. V této funkční vlastnosti je tedy bambusový materiál srovnatelný se syntetickým, je však třeba opět zmínit přírodní původ a tedy i lepší vhodnost pro lidské tělo.
Jemnost a nemačkavost
Vezmeme-li do ruky například výše zmíněný materiál BambooTech je velice příjemný na dotek a na první pohled i barevně mnohem výraznější a jasnější než většina jiných látek. Někteří dokonce srovnávají textilie BambooTech s kašmírem nebo hedvábím. Oproti těmto materiálům je však mnohem pevnější a odolnější, takže jej lze vyprat v pračce i sušit v sušičce, a přináší užitek a komfort za cenu, která je mnohem přijatelnější.
Díky své jemnosti a hladkosti jsou bambusové produkty velice vhodné pro osoby s citlivou pokožkou nebo pro kůží popálenou sluncem.
I po celodenním nošení v pokrčeném stavu se produkty po rozložení nebo oblečení za několik minut samy vyvěsí. Navíc prádlo nežmolkuje, nechlupatí a je oděruvzdorné.
Ekologie
Bambus patří mezi stálezelené dřevnaté rostliny a z botanického hlediska je zařazen do čeledi lipnicovitých, čili mezi trávy. Tento původ dává bambusu výborné regenerační a růstové vlastnosti. Díky své struktuře jsou některé druhy těchto rostlin schopny vyrůst během jednoho dne až o několik desítek centimetrů. Navíc, oproti tradičním lesním porostům, jejichž optimální stáří pro využití se pohybuje mezi 25–70 lety, se bambus dá využít přibližně po 3–5 letech, kdy dochází ke zdřevnatění jinak měkkých stonků. Rozdílem, který ještě výrazněji mluví ve prospěch bambusu je ovšem jeho schopnost opětovného růstu bez potřeby dalšího vysazování, jak je tomu naopak potřeba u klasických dřevin. Vzhledem k této výjimečné vlastnosti a mnohostrannému využití se tedy stává stále zajímavějším materiálem pro pěstování.
Obnovitelný zdroj
Při pěstování bambusu se nepoužívají žádné pesticidy, umělá hnojiva ani toxické látky. Díky přírodní látce “bamboo-kun“, v kombinaci se speciální strukturou vláken, získává bambus přirozeně antibakteriální a bakteriostatické vlastnosti, za jejichž pomoci se dokáže vypořádat s bakteriemi a plísněmi bez chemického ošetření. Tyto vlastnosti si udržuje i po zpracování, takže oblečení z bambusových vláken neobsahuje škodliviny a je velice vhodné pro osoby alergické nebo náchylné k mykózám.
Bambus je také významným půdním a vodním činitelem. Díky svým rozsáhlým a hustým kořenovým svazkům pomáhá zpevňovat půdu, čímž se významně podílí na snižování její eroze. Zároveň také pomáhá zamezovat nadměrné kontaminaci půdy dusíkatými látkami.
Jelikož jsou bambusové rostliny schopny ve svých stoncích zadržovat velký objem vody, dokáží tak regulovat její množství v podzemí. Tato vlastnost je velmi užitečná zejména v případě nadměrných srážek. Stejně jako u půdy, tak i u vody dokáže bambus přirozeně snížit obsah dusíkatých látek v ní obsažených.
Pravděpodobně nejvýznamnější vliv však mají bambusy na čistotu ovzduší. Tyto rostliny na sebe velmi účinně vážou oxid uhličitý, díky čemuž jsou považovány za jedny z nejvhodnějších pro omezení skleníkových efektů. Podle vědeckých výzkumů jsou bambusové rostliny schopny pojmout až 5x více skleníkových plynů a vyprodukovat o více než 35 % kyslíku než klasické lesní porosty.Bambus je nejen výborná surovina s mnohostranným použitím, ale také zdroj potravy pro chráněné živočichy. V současnosti je evidováno několik tisíc druhů bambusů, avšak pro potřeby textilního průmyslu se využívají pouze ty druhy, které nejsou součástí potravy ohroženého druhu pandy velké.
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.92

Anketní otázka