Vaše reklama

ANTARKTIDA - KŘÍŽOVÁ POLÁRNÍ VÝPRAVA - PRVNÍ A BEZ PODPORY

11.02.2010 - 01:24   |   Redakce: jak

Autor: © Ryan Waters

 
 
 
 
 
 
 
Američtí a norští průzkumníci Ryan Waters a Cecilie Skog dokončil jednu z nejvýznamnějších expedic v polárních historii. Přešli jako první napříč Antarktidu bez vnější pomoci a bez podpory "křídla".
 
Vyrazili 13. listopadu 2009 od okraje Berkner Island, překročili mořský led a zamířili na jižní pól, kterého dosáhli 31. prosince 2009. Na druhé straně kontinentu, kde se ledovec Axel Heiberg vlévá do moře u Rossova šelfového ledovce dorazili 21. ledna 2010.
Předchozí přechody využívaly větrné energie křídla, aby překonaly rozlohy nejjižnějšího kontinentu. Téměř sto let po Roaldu Amundsenovi (1911) dosáhl jižního pólu Američan Ryan Waters (36) a Norka Cecilie Skog (35) pouze pomocí vlastní svalové síly. Započali tím novou kapitolu v dějinách Antarktidy. Celkem ušli 1800 kilometrů při teplotách kolem -45 °C, doprovázeni silnými bouřemi  Na počátku vážila jedna pulka (saně), kterou táhl každý za sebou, 135 kg, a vyšplhali se od moře na 3200 metrů. Každý zhubl za 70 dní zhruba 15 kilo. Takto surový přechod byl uskutečněn v polární historii jen jednou, když Rune Gjeldnes a Torry Larsen přešli napříč Severním ledovým oceánem na lyžích.
Skog byla první ženou na vrcholech všech kontinentů. Nyní si může zapsat dosažení obou pólů bez cizí pomoci. "Zjistila jsem, že polární průkopníci museli být neuvěřitelně cílevědomí dobrodruzi.“ Ryan k tomu dodává: „Ano, nejobtížnější byla psychika. Ale sny vás dokáží udržet pohromadě.“

Autor: © Ryan Waters

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka