Vaše reklama

Andamany: Chyť si svého domorodce

08.10.2011 - 01:48   |   Redakce: D. Jakoubková/Survival Int.

Autor: © SEARCH/Survival

Cestování by mělo dávat šanci k porozumění i toleranci mezi národy a kulturami. Někdy se to ale zvrtne do podoby až perverzní.
 
 
 
 
 
 
Andamanské ostrovy s exotickými plážemi patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Turisté sem ročně přivezou nemalou sumu peněz. Přesto se místní lidé rozhodli turismus bojkotovat.
Domorodí Jarawové se bránili kontaktu s cizími lidmi do roku 1998. Přesto se jednomu z turistických resortů podařilo vystavět přes jejich rodové území silnici.
Silnice byla zbudována v roce 1970. Po ní se na území Jarawů hrnuli pytláci, turisté, dřevorubci…a kmen sběračů a lovců postupně vykořisťovali i přesto, že kolem luxusního resortu byla zbudována nárazníková zóna, jako ochrana domorodců před vlivem cestovního ruchu a další obchodní činností v blízkosti jejich pozemků.
Nejvyšší indický soud sice v roce 2010 přikázal kontroverznímu turistickému letovisku resp. cestovní kanceláři Barefoot svůj areál resp. příjezdovou silnici uzavřít, ale ještě před pár dny se po ní vesele proháněly safari teréňáky. Předmětem jejich zájmu ale nebyla zvířata, nýbrž právě původní obyvatelé, se kterými jako se zvířaty bylo nakládáno.
Některé cestovní kanceláře sem pořádají tzv. „objevitelské zájezdy“ alla Najdi si svého domorodce a movití turisté přijedou s dost pokřivenou představou dobrodružství, která zavání až perverzí. Průvodci je ještě na místě pobízejí k házení sušenek a sladkostí domorodcům podél silnice. Jedna domorodá žena byla dokonce znásilněna, i když nelze s určitostí tvrdit, že to bylo v rámci zájezdu. K bezprostřednímu nebezpečí vnějších vlivů na domorodce zde dochází prakticky denně. Jarawové jsou jedni z těch původních kmenů, kteří o to ani trochu nestojí. Místní organizace s názvem Search Andaman začala vyvíjet tlak na indickou vládu, aby byl vypracován projekt pro jinou silnici, která je alespoň nebude rušit, když už jim nedokáže zaručit určitá práva a lidskou důstojnost.

Autor: © SEARCH/Survival

Autor: © Salomé/Survival

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

Andamany: Chyť si svého domorodce

Ze bych si spletl ostrov?

Upoutal me nazev clanku, tak jsem v rychlosti preletl text. Ale spis by mu sluse...

Diskutovat

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka