Vaše reklama

28 tipů na treking snů

09.06.2011 - 23:04   |   Redakce: Dana Jakoubková

Velká Británie – podél Hadriánovy zdi

Tento dálkový trek magickou vysočinou sleduje klikatou trasu Hadriánovy zdi, 110 kilometrů podél hranice Skotska, spojujíce dvě pobřeží. Trasa začíná v Boenws-on-Solway, kde se zeď setkává s mořem na západním pobřeží a prochází krajinou, která se po 2000 let téměř nezměnila: hluboké lesy, údolíčka jako dlaň, vřesem porostlé slatiny.
Kdy jet: červenec
Ideální čas: 14 dní
Obtížnost: mírná
Info

 

Čína – Minya Konka Trek

Ve stínu sedmitisícovky Minya Konka se choulí tibetské vesnice, budhistické kláštery a vysokohorské louky, kde rododendrony a divoké květy krášlí okolí horkých pramenu a křišťálově čistých jezer. Během treku vystoupáte na 4550 metrů vysoké sedlo předtím, než spadnete do udolí Yunongqi, abyste ochutnali máslový čaj ve svém kempu.
Kdy jet: duben, září
Ideální čas: 12 dní
Obtížnost: velmi náročné
Informace:
 

Norsko – Život na Špicberkách

Svalbard – jako souostroví blízké severnímu pólu – by se zdálo neplodným. Ale i zde jsou v létě koberce divokých květů, vzduch víří hejna ptáků, na březích se povalují mroži, tuleni, vidět můžete i velryby a také se můžete podívat do tlamy ledního medvěda. Neživá příroda vás omámí ledovci, vrcholy i fjordy a samozřejmě polární září.
Kdy jet: červenec
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: lehké
Info
 

Keňa – Mount Kenya

Klimandžáro – nejvyšší africký vrchol (5895 m) familiérně nazývaný Kili, je nejvyhledávanější trekařskou horou v Africe. Mount Kenya (4566 m) je ve větším zájmu horolezců, protože žádná cesta na kterékoliv z vrcholových dvojčat (Nelion Peak či Batian) není jednoduchá, vyžadujíce zkušenosti a dovednosti pro lezení obtížnosti V. – VI. stupně UIAA. Na tomto „výletu“ vám jen čtyři až pět dnů zabere aklimatizační pochod z tropického do vysokohorského terénu, přičemž tábořit budete na místech s širokými rozhledy.
Jste-li ambiciózní, můžete si přidat výstup Umbwe Route na Klimandžáro a posoudit, který vrchol je skutečně africkým králem.
 
+ při výstupu na Mt. Kenya nebudete v obležení prodavačů Coca coly, tak typického pro Kilimandžáro
při výstupu na Mt. Kenya nebudete v obležení prodavačů Coca coly, tak typického pro Kilimandžáro
 
Doporučení: Dobře si vyberte svého parťáka. Útulna nahoře na Nelionu pojme sotva čtyři nocležníky, uvnitř se stěží postavíte, a sejde-li se vás tam více, může to být boj o místo i nervy.
Ideální čas: 14 dní
Sezóna: listopad – březen
Obtížnost: namáhavé, pro zkušené
 

Keňa a Tanzanie – Safari zemí Masajů

Úžasný ekosystém a domorodí obyvatelé jsou lahůdkou. Prozkoumejte rozsáhlé, lvy obležené roviny rezervace Masai Mara Game, důležitou migrační oblast slonů Amboseli National Park nebo vrchol Kilimandžára. Vyzkoušejte Sinya Camp v akáciových lesích inklinující k tanzánským tradicím. Zlatým hřebem bude stopování divoké zvěře křovinami ve společnosti masajského válečníka a kontrola pětikilových hromad sloního trusu. Asi se vám to nepodaří bez účasti místní agentury, která ale bohužel Masaje z vašich peněz nijak zvlášť nepodpoří.
Kdy jet: únor, březen, červen až říjen, prosinec
Ideální čas: 12 dní
Obtížnost: mírná
Info:
 

Etiopie – treking, Mountain National Park, výstup na Ras Dashen

Průzkum národního parku Simien Mountains představuje dobrodružství, při kterém si více než polovinu dní budete užívat trekování přes terasové svahy africké vysočiny, po úpatí sopečných srázů, jež jsou domovem lišky Simien a kozoroha, a ve zbytku vystoupíte na nejvyšší vrchol Etiopie – Ras Dashen (5534 m).
Ideální čas: 17 dní
Sezóna: leden – listopad
Obtížnost: lehké
 

Zambie – South Luangwa – pěší safari

Ne právě tradiční pěší safari představuje od 6 do 11 kilometrů denně skrz zalesněnou savanu národního parku South Luangwa. Budete potřebovat místního průvodce ke stopování žiraf, slonů, lvů, hyen a zeber, a budete-li mít štěstí, uvidíte vzácného afrického divokého psa. Na cestu je vhodný i ozbrojený doprovod strážce parku. Na noc můžete sestoupit do kempu k řece Luangwa River a pronajmout si třeba bungalov s otevřenou střechou, např. v Mwamba.
Ideální čas: 14 dní
Sezóna: červen–říjen
Obtížnost: bez obtíží
 

Libye – Po stopách světového dědictví

Na tomto výletu můžete prozkoumat všech pět lokalit zahrnutých pod ochranu UNESCO jakými jsou ruiny římských opevněných měst Sabratah a Leptis Magna, labyrint 2000 let starých zdí z hliněných cihel na severu města Ghadames. Klíčovou zastávkou bude trans-saharská karavanní cesta, obrovský zpustošený řecký chrám a hrobky Apollonia a Cycera na útesech s vyhlídkou na moře. Tábořit budete v poušti a nezapomenutelné je spaní v posteli vysekané do skály jeskynním člověkem v Ruhaybat.
Kdy jet: duben, září
Ideální čas: 17 dní
Obtížnost: mírná
 

Botswana – S bušmenem do delty

Vzrušující dobrodružství v deltě řeky Okavango. Antilopy, lvi, žirafy, buvoli a zebry předurčují tuto oblast k nejlepším místům pro přirozené safari a prověří vaše schopnosti pro přežití v divočině. Pro ten účel se vyplatí najmout domorodého průvodce, který vás všechny místní praktiky naučí – stopování, orientace v buši, jedlé rostliny, rozeznání hadů…
Kdy jet: celoročně
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: mírná
Info:
 

Kyrgyzstán – treking s horskými kočovníky (Ťan-Šan)

Treking po stoletími prověřených horských stezkách Ťan-Šanu, které stoupají do sedel výšky 3657 metrů, setkávání a putování s kočovnými pastevci, tradiční vyprávění příběhů, táboření u překrásných jezer, koňské hry – žádný extrém, jen pomalé pronikání do života horalů a pochopení zákonitostí mezi člověkem a horami.
 
+ horské prameny v Altyn-Arashan
pouliční zloději v Biškeku – nešťastná výjimka v jinak pohostinné zemi
 
Ideální čas: 2 týdny
Sezóna: červen
Obtížnost: od lehkého po namáhavé
 

Indonésie – potápění, Raja Ampat Island (západní Papua)

Moře kolem pobřeží západní Papuy a přilehlých ostrůvků je biodiverzitou, nad níž i odborníci na přírodu kroutí hlavou. Mezi pozoruhodné živočichy patří nejmenší žralok a mořský koník, na druhé straně je zde největší mlž na světě. Dle mínění některých potápěčů jde o lepší podmořské terény než v Karibiku či v Rudém moři.
 
Ideální čas: 1 týden
Sezóna: březen–listopad
Obtížnost: lehké
 

Indie – fotosafari, Arunachal Pradesh

Hustě zalesněná oblast Arunachal Pradesh na hranici s Bhútánem a Myanmarem je jakousi indickou enklávou, která hýří barvami a folklórem. Vstup do těchto končin se řídí přísnými pravidly, ale obrázky, jež si odtud odvezete, jen tak někdo nemá. Obvykle se můžete pohybovat mezi domorodými vesnicemi jen v doprovodu průvodce.
Ideální čas: 1 týden
Sezóna: březen, říjen
Obtížnost: bez obtíží
 

Srí Lanka – Za divokými zvířaty

Tento krásný ostrov patří k velmi důsledným v ochraně ohrožených zvířat, speciálně slonů. Pokud se vydáte z Colomba na okružní cestu kolem ostrova, neminete národní park Yala, kde můžete být svědky místní speciality, kdy se tisíce chobotnatců potulují džunglí. Během dvoudenního safari napříč parkem navštívíte sloní sirotčinec i dvě nejstarší města ostrova Kandy a Polonnaruwa, a zastavit se musíte i na Edwardově velkofarmě s čajovými plantážemi.
Kdy jet: říjen – březen
Ideální čas: 8 dní
Obtížnost: lehké
Informace:
 

Tibet – Fotografův ráj

Růžové vápencové skály kontrastují se safírovou modří jezera Nam Tsho, kde se tibetští poutníci shromaždují na břehu v těsném sousedství s migrujícími jeřáby a husami. Málokoho tento výjev neomráčí. Ale to už je zlatý hřeb putování, které začíná ve Lhase a stoupá přes 5000 metrů vysoké sedlo Kong La k nomádským tábořištím, aby bylo ukončeno tanečním rejem barev Nagchu Horse festivalu.
Kdy jet: srpen
Ideální čas: 15 dní
Obtížnost: náročné
Informace:
 

Východní Timor – Skrz naskrz ostrovem

Během několika let od vítězného krvavého povstání za nezávislost na Indonésii, se jen málo cestovatelů odvážilo na území nového státu, s jehož turisticky nedotčenými vesnicemi, kávovými plantážemi a hustým deštným pralesem soupeří jen několik málo v Jihovýchodní Asii. Při průzkumu ostrova můžete vystoupit na 2923 metrů vysoký vrchol země nebo třeba plachtit blízko skalnatých útesu, jimiž je ostrov obklíčen. Zajímavé je i sledování vesničanů při pletení tradičních tais – sítí. Z bungalovu umístěného blízko moře pak budete poslouchat zvuk příboje.
Kdy jet: květen – listopad
Ideální čas: 15 dní
Obtížnost: mírná
Informace:
 

Francie – Od Mont Blanku k moři (Přímořské Alpy)

Severojižní traverz francouzských Alp představuje více než 120 kilometrů dálkové turistické trasy GR5 od Mont Blanku do Côte d’Azur. Dva týdny stačí, abyste prošli Vanoise a národní park Mercantour a přes 2700 metrů vysoká horská sedla, nocovali na útulných horských chatách a zastavili se v podhorských osadách.
Ideální čas: 2 týdny
Sezóna: červen–září
Obtížnost: namáhavé

Turecko – treking Lycian Way (jižní pobřeží)

Ve stopách Alexandra Velikého – to je skoro 500 kilometrů v objetí Středozemního moře. Trasa začíná na západě ve Fethiye a směřuje na východ do Antalye. Tato část jižního pobřeží Turecka je scénicky nejatraktivnější: budete procházet pod rozeklanými útesy, sestoupíte do rybářských vesniček a prohlédnete si archeologické vykopávky, vykoupete se v moři. Kvůli výstupu na 2543 metrů vysoký Uludağ proniknete do vnitrozemí, pak se opět vrátíte na písečné pláže.
 
+ ztracené město Patara, místo s jedním z nejstarších chrámů zasvěcených Apolonovi (postaven před více než 3000 lety)
nutnost zvyknout si na jiné vnímání času
 
Ideální čas: 15 dní
Sezóna: duben, květen, září
Obtížnost: lehké
 

Slovensko – Přechod Vysokých Tater

Vysoké Tatry jsou ve světě považovány za nejméně poskvrněné evropské hory. Vysokohorská trasa po Tatranské magistrále od chaty k chatě s výstupem na Gerlach je zahraničními horáky považována za lepší tip pro dovolenou, než kterákoli v Alpách. Obzvláštní pozornost se v zahraničí věnuje věkovité Téryho chatě a specifické atmosféře na tatranských chatách vůbec.
Ideální čas: 9 dní
Sezóna: červen – září
Obtížnost: lehké
 

Gruzie – Treking na Kavkazu

Treking centrálním Kavkazem je srdeční záležitostí: masivní žulové vrcholy, vodopády a ledovce nejméně turisticky dotčené oblasti. Nastartujte v Mount Chauki (3780 m) a posouvejte se nějakých 15–20 kilometrů denně podle řeky Chanchakhi a pak nahoru do některého z horských sedel lemující téměř pětitisícový Kazbek. Úžasné jsou návštěvy horských osad z devatenáctého století, ale stejně tak může být bezpečnější, je zdaleka obejít.
Kdy jet: srpen
Ideální čas: 15 dní
Obtížnost: náročné
 

Rumunsko – Putování venkovem

Přírodní krásy Transylvánie a pohoří Caliman jsou nesporné. Národní park Piatra Craiului, Bran Castle, zelený region Bukoviny, kde jsou v údolích rozesety malované kláštěry, to a mnoho dalších zajímavostí udržuje romantiku putování starodávným světem Rumunska.
Kdy jet: červen až září
Ideální čas: 14 dní
Obtížnost: mírná
Info
 

Argentina – Treking v srdci Patagonie

Patagonská divočina, to jsou hluboké zelené lesy, briliantově zářící ledovce, červeně žhnoucí usínající skalní jehly, ledové řeky, srázné kaňony a obrovští kondoři. Vesnice El Chaltén, ležící blízko věže Fitzroy (3375 m) je vhodným startovním bodem. Denně ujdete kolem 10 km po úpatí patagonské ledové čepice k jezeru Argentino, hlubokému přes 200 metrů a k jezeru Viedma, kde se za dramatického hřmotu „telí“ (odlamují) ledovce do průzračně modré vody. Jako bonus si můžete přidat týden v chilském národním parku Torres del Paine (jeleni, lamy guanako, pumy).
 
+ s hrnkem horkého čaje a foťákem v ruce v pět ráno čekání na růžovou záři Fitzroy
otevření stanu do odporného patagonského deště
 
Doporučení: V tomto odlehlém kraji buďte opatrní, přivolání pomoci je na dlouhé lokty – záchranáři ani vrtulníky zde zrovna neoperují.
Ideální čas: 14 + 7 dní
Sezóna: listopad
Obtížnost: namáhavé
 

Top z Jižní Ameriky

Chile, Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádor – Žhavá místa Jižní Ameriky
Máte-li dost času, udělejte si okružní mozaiku, která zahrnuje poušť Atacama, prosolené Měsíční údolí a gejzíry v Andách, kolonie plameňáků na laguně Chaxa, Pantanal – největší mokřiny Jižní Ameriky, jezero Titicaca, kaňon Colca, vysokohorské Cuzco, nejrozlehlejší tropickou rezervaci Manu, trek k Machu Picchu a Quito – trh Otavalo. Plameňáci, obrovští mravenečníci, jaguáři, kondoři, lamy, jeleni, papoušci, opičky tamaríni, tapíři…
Kdy jet: duben
Ideální čas: 25 dní
Obtížnost: mírná
Info:
 

 

Guyana – Pozorování divokých zvířat

 

V Guyanské vysočině se budete pohybovat v savanách a džungli, kde můžete pozorovat exotické ptactvo nebo stopovat jaguára. Z kajaku pak můžete sledovat vydry nebo černé kajmany. Noc strávená u hrany vodopádu Kaieteur padajícího do hloubky 250 metrů bude patřit k nezapomenutelným.
Kdy jet: duben, srpen, listopad
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: lehké
Info

Nový Zéland – treking po South Island

Vysokohorská turistika v Jižních Alpách – Bonar Glacier, Mount French (2356 m), Mount Aspiring National Park... Desítky odstínů zelené barvy v jedné z nejrozmanitějších oblastí Nového Zélandu.
Ideální čas: 2 týdny
Sezóna: prosinec
Obtížnost: namáhavé

Fidži – turistika a rafting, šnorchlování (Navua, Mamanuca Islands)

Horská turistika, rafting v deštném pralese na Upper Navua (WW III), vodopády, ostrovy Mamanuca a šnorchlování v korálových zahradách – jednoduše zelený ráj.
Ideální čas: 2 týdny
Sezóna: červen – srpen
Obtížnost: lehké

Austrálie – Aboriginal, domorodci a turistika (Cobourg Pen., Kimberley Plateau)

Národní park Garig Ganuk Barlu tvoří pruh země mezi poloostrovem Cobourg a Kimberley Plateau, který je domovem původních obyvatel aborigenů. Kromě nich můžete pro sebe objevit historické petroglyfy ve skalách, trhliny a studny v zemi na skvělou koupačku nebo sprchu ve vodopádech.
Ideální čas: 1 týden
Sezóna: srpen
Obtížnost: lehké

Švédsko – King´s Trail

Kungsladen nebo-li King´s Trail protíná podél polárního kruhu národní parky Abisko a Sarek na severu Švédska. Na cross-country lyžích budete klouzat „šlehačkovou“ krajinou téměř sto kilometrů skrz pohoří Kebnekaise s mnohem větší radostí než námahou. Překonáte cca 1260 metrů vysoký Tjakta Pass, sklouznete do údolí Tjaktjavagge. Pokud nejste právě nadšení z lyží, v létě jde o krásný treking s možným výstupem na nejvyšší vrchol Švédska – Knebnekaise (2320 m), z nějž je výhled do Norska.
Kdy jet: únor–duben
Ideální čas: 10 dní
Obtížnost: náročné
Info

Kanada – treking, Bafinův ostrov

Na tomto treku se arktická Kanada představuje v tom nejlepším – severská krajina plná kvetoucích purpurových lomikamenů, horských kuklíků a losích kohoutků. Žulové tváře vrcholů uvězněných v ledovcích, jako třeba 5495 metrů vysoký Mount Thor či Turner Glacier. Nebo můžete pozorovat let kajky, raroha či sledovat polární lišky. Pochod pahorkatinou „země, která nikdy netaje“ přes řeky a letní tundru je nezapomenutelným zážitkem.
Ideální čas: 12 dní
Sezóna: červen
Obtížnost: namáhavé

Kalifornie – treking, John Muir Trail (Kings Canyon, Sequoia National Park, Forester Pass, Florence Lake, White Mountain)

Každý kilometr na této „americké klasice“ stojí za to. Čisté tvary žulových velikánů, křišťálová jezera, rozlehlé alpínské louky v obklopení čtyřtisícových vrcholů. Z Florence Lake blízko Kings Canyon National Parku do Sequoia National Parku to máte 234 kilometrů skrz některé z typických panoramatických úseků v horách Siery, jako např. Evolution Creek, který se hemží zlatými pstruhy, nebo 4010 metrů vysoký Forester Pass – nejvyšší sedlo na dálkové trase Pacific Crest Trail, vysokohorská jezera oblasti John Muir Wilderness nebo zřídkakdy navštěvovaná Golden Trout Wilderness. Pokud chcete jít do hloubky poznání historie této stezky a nechcete se vláčet s bagáží, můžete se vydat na trasu s muly a Jay Ericsonem – ekologem a veteránem John Muir Trailu.
 
+ výstup na Mount Whitney (4418 m) – nejvyšší horu kontinentálních USA
pochod s muly je pomalý
 
Doporučení: Kupte si kalifornskou rybářskou licenci – budete křižovat mnoho vyhlášených pstruhových vod.
Ideální čas: 15 dní
Sezóna: srpen–září
Obtížnost: namáhavé
Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.88

Anketní otázka