Vaše reklama

Kongo vyhlásilo národní park pro 15 tisíc goril

24.02.2013 - 16:55   |   Redakce: Radomír Dohnal/Ecomonitor

Licence | Některá práva vyhrazena Autor: © Foto | wbeem / Flickr

Nedávným založením nového národního parku zasvětila Republika Kongo desetinu rozlohy svého území ochraně ohrožených druhů. Park Ntokou-Pikounda začlení do své rozlohy dvě již existující velkoplošná chráněná území a nabídne bezpečný prostor pro život šimpanzů, slonů a především goril nížinných.

Národní park Ntokou-Pikounda, rozkládající se v nedotčených středoafrických pralesích, disponuje velmi obsáhlým seznamem silně a kriticky ohrožených druhů. Přesto se ale celé území dostalo do povědomí až v roce 2008, kdy se zde expedici badatelů ze Společnosti pro ochranu přírody (Wildlife Conservation Society, WCS) podařilo identifikovat, či spíše vylišit, nový poddruh goril nížinných. Majestátní primáti jsou ohroženi jednak pytláky, kteří je loví kvůli obchodu s mase, jednak virem eboly. Gorily se staly symbolem boje o záchranu druhů v celé oblasti.
„Republika Kongo vyhlášením národního parku jasně demonstrovala světu svůj závazek ochránit největší populaci goril na celé planetě,“ prohlásil Cristián Samper, současný prezident WCS. „Velmi tento krok konžské vlády oceňujeme a chválíme takovou předvídavost. Věříme, že pod jejich patronátem se bude stav zdejší gorilí populace postupně zlepšovat.“ Podle konžského ministra pro lesní ekonomiku a udržitelný rozvoj Clauda Massimba je zřízení součástí dlouhodobé politiky státu, soustředěné na ochranu reprezentativních ekosystémů jejich země. Chráněná území v Republice Kongo teď zabírají 11 % rozlohy státu.
Zřizovací dekret nového národního parku, podepsaný Radou ministrů a konžským prezidentem Denisem Sassou Nguessem, nabyl platnosti 28.12. 2012. Ntokou-Pikounda se územně propojila s rezervacemi národních parků Nouabalé-Ndoki a Odzala-Kokou a vytvořila tak propojený komplex chráněných ploch o rozloze 4572 kilometrů čtverečních.
Jedná se o jeden z největších národních parků v celé střední Africe. Jádro přitom tvoří oblast tzv. „Zelené propasti“, neprostupných pralesních mokřadů. Podle výsledků monitoringu se tu pohybuje přibližně 950 šimpanzů, 800 slonů a také populace 15 000 západních goril nížinných.
Článek byl uveřejněn na serveru ScienceDaily.com pod názvem „New Park Protects 15,000 Gorillas“.
Tento článek je převzatý z níže uvedeného zdroje

Licence | Některá práva vyhrazena Autor: © Foto | wbeem / Flickr

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.9

Anketní otázka