Vaše reklama

Cyklovýlet mosty díl 3. - Patrový most u Píště ve Středním Posázaví

17.08.2012 - 00:31   |   Redakce: Dana Jakoubková

Patrový most Vojslavice Autor: © D. Jakoubková/OutdoorGuide

 

Předválečný projekt dálnice z Prahy do Brna plánoval 108 mostních staveb přímo v silničním tělese. Některé z nich byly zrealizovány, jiné nebyly ani započaty, mnoho jich bylo přeprojektováno.
Ten „náš“ most za 2. světové války dostavěli a nějakou dobu se mohl nad ostatní vytahovat významem, který mu dávala pozice „klenby“ nad vodní nádrží Švihov (řeka Želivka). V důsledku zvýšených technických požadavků na stavbuv 70. letech 20. století se však železobetonový objekt na 78 kilometru rázem ocitl v podpalubí dálnice, a byl „přikryt“ ocelovou konstrukcí technicky zdatnější. Našemu mostu takzbyla jen úzká silnička spojující vesnici Píšt s Vojslavicemi (na některých mapách proto Vojslavický most). Faktem, že po ní projede auto jednou za uherský rok, však získal most na významu turistickém. Sice přes něj není vedena žádná značená cyklotrasa, na kolo je však cesta jako dělaná (nejbližší cyklotrasa č. 084) a výhled do zatopeného skalnatého údolí stojí za sesednutí.
Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž v České republice a ve střední Evropě. Výstavba začala v roce 1965 a byla dokončena roku 1975, zkušební odběry vody však začaly roku 1972. Přehrada je vybudována v říčním kilometru 4,29, nad soutokem Želivky se Sázavou. Přímá zemní hráz dosahuje výšky 58 metrů, délka koruny hráze činí 860 m. Před nádrží Švihov byla vybudována soustava menších vodních nádrží (Trnávka, Němčice, Sedlice), jejichž účelem je zachytit splaveniny před vodárenskou nádrží. Vodní nádrží byla zatopena například vesnice Švihov a převážná část bývalého městečka Zahrádka (dříve Trhová Zahrádka), jejíž počátky sahají až do 12. století. Ve 14. století u vesnice byl významný brod přes Želivku. Roku 1562 byla Ferdinandem I. povýšena na město a přejmenována na Trhovou Zahrádku. Do ochranného pásma 1. stupně vodárenské nádrže VD Švihov je zakázán vstup. Zdroj: www.ledečsko.cz

Patrový most Vojslavice Autor: © D. Jakoubková/OutdoorGuide

Patrový most Vojslavice Autor: © D. Jakoubková/OutdoorGuide

Přidej odkaz na Bookmarky.cz
Zpět   |   Nahoru

reklama

reklama

Ohodnoť článek jako ve škole


1-nejlepší, 5-nejhorší.

1 2 3 4 5
Celkové hodnocení:   2.89

Anketní otázka